TCUL History

A history of the Twin Cities Ultimate League, the games, and the people that make it possible.

 

Coming soon:

- History of how the Twin Cities Ultimate League Began

- History of past Board members

- History of championship seasons in Summer and Fall League

 

TCUL CHAMPIONSHIPS

                               Tuesday - Beginner                                                      Thursday - Advanced                                             Fall League

 

Year
Team
Captain(s)
Team
Captain(s)
Team
Captain(s)

1991
 
Cindy Tamaki ?
 
 
 
 

1992
 
Jim Amos ?
 
 
 
 

1993
 
 
 
 
 
 

1994
Fuscia ?
Miguel Cline & Becky Tempest ?
 
 
 
 

1995
 
 
 
 
 
 

1996
 
 
 
 
 
 

1997
 
 
 
 
 
 

1998
 
 
 
 
Poochie's Pup
Aaron Mysliwizc

1999
 
 
 
 
Discontinued
Tony Case

2000
 
 
 
 
Discontinued
Tony Case

2001
Prairie Dust
Tony Case, Rich Davies
 
Bueno ??
Mothership
Chris Renz, Gus Liepitz

2002
 
 
 
Eoin O'Hara ??
Yep
Jonathan DeGrote

2003
 
 
 
Eoin O'Hara ??
Orf
Jason Curtis

2004
 
 
 
 
Sparkly Sunday Pickup
Susan Just, Tim Kremer

2005
Maggie
Jess Kraker, Louis Abramowski
Chicago Bears Shufflin' Crew
Jon Larson
Sparkly Sunday Pickup
Susan Just, Tim Kremer

2006
Flamin' Oh's
Andy & Vanessa Kahn
Fred Savage
Brad VanSpriel, Laura Triplette
(!) Passive Aggressive
Dan "Skip" Stedman

2007
Big Stone
Patty King, John Groess
Schoolcraft
Jenelle Zumbusch, Dave Klink
Sparkle
Andrew Barten, Susan Just

2008
* Moose
Justine Lee, Dan "Skip" Stedman
Scotchguard
Brad VanSpriel, Laura Triplette
(!) ORF
Aaron Hushagen

2009
(!) Monkey Flower
Sam Liebo, Anne Lightbody
(!) Banded Killfish
Sam Kiener, John Sandahl
ORF
Aaron Hushagen

2010
Karelian Bear Dog
Adro Fruzzetti, Dan O'Brien
Gila Monsters
Cathy Hovde, Mike Petersen
(!) South Squall B
Martin Lohman

2011
(!) First Avenue
Adro Fruzzetti, Andrea Huseby
Beacon Town Beavers
John Groess
Triple Plaid
Dan "Skip" Stedman

2012
Lutefisk Capital of the World
Adro Fruzzetti, Andrea Huseby
Adam & The Jolly Jammers
Seija Stratton
Team Tryhard
Adro Fruzzetti, Sam Liebo

2013
Blue Ox
Adro Fruzzetti, Alex Idelkope
North Stars
Sam Liebo, Graham Brayshaw
South Squall B
Martin Lohman

2014
(!) Wolverine
Chris Wittich, Tiffany Ling
Bowser
Phil Chen, Melanie Sard
South Squall B
Martin Lohman

2015
Ramsay Bolton
Andy Exley, Alex Ness
Loras Tyrell
Tobie Miller, Dan Schmit
Eines Wals Scheide
Sam Kiener, Wyn Douglas

2016
(!) ** In The Bush / Night Fever
Kathyrn Hogg,Sam Liebo/Jason Roys,Dan Menning
Doing It To Death
Tyler McKean, Jolien Munsterhuis
 
 

2017
 
 
 
 
 
 

 

(!)  Denotes an undeafeated season

*  Championship game called due to weather while game was tied and co-champions declared by Kathryn Hogg, but Team Moose edged out Reed & Meghan Conrad's Team Mink after the weather delay.

**  Championship game called due to weather. Team In The Bush and Team Night Fever declared co-champions. Team In The Bush finished with an undefeated 10-0 record (2509 RRI, 194.2 SOS) and Team Night Fever a 9-1 record (1715 RRI, 299.2 SOS)